میزان نفقه زوجه

نفقه زوجه

میزان نفقه زن

به محض اینکه عقد نکاح میان زن و مرد خوانده شد و آنها سند ازدواج را امضا کردند ، به حکم شرع و قانون موظف می شوند که تکالیفی را در قبال یکدیگر انجام بدهند . به عنوان مثال زن حق نفقه خواهد داشت و در مقابل آن ، بایستی از شوهر خود تمکین کند . گاه این تکلیف از سوی مرد انجام نمی شود و زن مجبور به مراجعه به دادگاه برای مطالبه این حق قانونی می شود . در این خصوص مهمترین سوالی که ممکن است مطرح شود آن است که مبلغ نفقه زن چقدر است؟

الزام به پرداخت نفقه

بر اساس قانون مدنی ، در عقد دائم مرد موظف است به همسر خود نفقه بدهد . حتی به لحاظ قانونی ، پرداخت نفقه در دوران عقد نیز بر عهده مرد است . اهمیت انجام این وظیفه سبب شده است تا قانونگذار برای عدم پرداخت نفقه ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه و ضمانت اجرای کیفری عدم پرداخت نفقه در نظر بگیرد . بعلاوه اینکه ، الزام مرد به پرداخت نفقه سبب شده است که در صورتی که وی در طول مدت مشخصی از پرداخت نفقه به زن خودداری کند ، برای زن حق طلاق به وجود بیاید. در عقد موقت مرد الزامی به پرداخت نفقه به همسر خود نخواهد داشت ، مگر اینکه زن و مرد بر سر این موضوع با هم توافق کنند .

نفقه شامل چیست؟

بر اساس ماده ۱۱۰۷ نفقه زن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از جمله مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های بهداشتی و درمانی . حتی اگر زن به خادم احتیاج داشته باشد یا به داشتن آن عادت داشته باشد هم مرد موظف است برای زن خادم بگیرد . بنابراین ، در پاسخ به این سوال که نفقه شامل چیست ، باید گفت که در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی مصادیقی از نفقه مورد اشاره قانونگذار قرار گرفته است ؛ اما این مصادیق انحصاری نیستند . بلکه نفقه زن طبق این ماده شامل تمام نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن می شود . بنابراین ، ملاک در پرداخت نفقه به زن ، در درجه اول رفع نیازهای زن است .

مبلغ نفقه زن

گاهی ممکن است که مردی نفقه همسر خودش را نپردازد و همین مسئله سبب بروز اختلاف میان طرفین و اقامه دعوا از جانب زوجه شود . در پی رسیدگی به دادخواست نفقه زن ، این سوال مطرح می شود که مبلغ نفقه زن چقدر است . در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در هیچ یک از مقررات قانونی ، میزان نفقه زن تعیین نشده است . بلکه تعیین مبلغ نفقه زن در پی رسیدگی به دعوا توسط دادگاه و بر اساس نیازهای متعارف زن انجام می شود . در واقع تعیین مبلغ نفقه زن توسط کارشناس نفقه دادگاه و بر اساس نیازهای زن و همچنین عرف منطقه و امثال زن تعیین و به وی پرداخت می شود .

مطالبه نفقه

زوجه باید برای مطالبه نفقه به موجب ماده ۱۱۱ قانون مدنی به دادگاه مراجعه کند و در این صورت محکمه ( دادگاه ) میزان نفقه را معین می کند و شوهر را به دادن آن محکوم می نماید .
همچنین بر طبق قانون مجازات اسلامی ماده ۶۴۲ مرد مکلف به پرداخت نفقه شده و ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه بیان گردیده است .

 

روش های مطالبه نفقه

از روش های مطالبه مهریه زمانی که مرد از پرداخت نفقه استنکاف کرد زن می تواند به دو صورت اقدام قضایی نماید :

۱ – مطالبه نفقه از طریق دادگاه حقوقی ، در مطالبه نفقه از این طریق زوجه باید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست برای مطالبه نفقه اقدام نماید . ( برای مطالبه از طریق دادگاه حقوقی نیاز به ارائه دادخواست می باشد ) .

۲ – برخلاف تصور اغلب افراد تنها راه مطالبه نفقه از طریق دادگاه های حقوقی نمی باشد بلکه زوجه می تواند از طریق مراجع کیفری نیز نفقه خود را مطالبه کند . مطالبه نفقه از طریق مراجع کیفری بدین صورت است که ابتدا زوجه برای مطالبه نفقه از این طریق نیاز به شکایت و تنظیم شکواییه است به عبارت دیگر در واقع منظور از مطالبه نفقه از طریق کیفری ، ارائه شکواییه مطالبه نفقه به دادسرا و طرح دعوی کیفری می باشد . دادسرا و دادگاه های کیفری با بررسی مدارک و شواهد زوج را احضار می کند و پس از تحقیق و رسیدگی رای مقتضی را صادر می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *