نفقه زن شاغل

نفقه زن شاغل

عقد نکاح سبب به وجود آمدن آثاری در روابط میان زوجین می شود . یکی از این تکالیف لزوم پرداخت نفقه به زن است . انجام این تکلیف از سوی مرد به اندازه ای مهم است که در قانون ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه مشخص شده و در صورت ترک انفاق از سوی مرد ممکن است به مجازات حبس محکوم شود . اما سوال مهمی که در رابطه با پرداخت نفقه به زن وجود دارد این است که آیا به زن شاغل هم نفقه تعلق می گیرد ؟ میزان نفقه زن شاغل چقدر است ؟

نفقه زن

بر اساس قانون مدنی ، نفقه زن در عقد دائم بر عهده شوهر است . به این معنا که زمانی که زن و مرد به عقد دائم یکدیگر درآمدند ، مرد مکلف می شود که به همسر خود نفقه بپردازد . همانگونه که از این ماده مشخص است ، تکلیف پرداخت نفقه زن بر عهده مرد است و زن در این خصوص هیچگونه وظیفه ای نخواهد داشت و حتی در صورتی که شاغل باشد هم موظف نیست برای زندگی مشترک هزینه ای بپردازد ؛ چرا که بر اساس شرع و قانون وظیفه تامین نفقه زن بر عهده همسر وی قرار گرفته است . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نفقه زن کلیک کنید .

نفقه زن شاغل

یکی از مزایای نفقه زن آن است که پرداخت نفقه به وی مشروط به فقر زن نیست . بنابراین حتی اگر زن دارای اموالی بوده و قادر به تامین نیازهای خود بوده و همچنین در صورتی که زن شاغل باشد ، باز هم پرداخت نفقه زن بر عهده شوهر است . لذا در پرداخت نفقه به زن تفاوتی میان زنان شاغل و زنان غیر شاغل نیز وجود ندارد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های نفقه زن کلیک کنید .

اما پرداخت نفقه به فرزند اینگونه نیست ؛ چرا که شرط پرداخت نفقه به فرزندان این است که فرزند صاحب مال کافی نباشند و نتوانند به واسطه اشتغال به کاری نفقه خود را تأمین نمایند . بنابراین ، اگر فرزندان خودشان صاحب دارایی باشند و یا بتوانند کار کنند و صاحب درآمد باشند ، پرداخت نفقه ایشان بر پدر ضروری نیست . برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نفقه فرزند و مجازات عدم پرداخت نفقه فرزند کلیک کنید .

میزان نفقه زن شاغل

بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ، نفقه زن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن . بنابراین ، پرداخت نفقه زن شاغل به نوعی که نیازهای وی تامین شود ، بر عهده شوهر است . بر اساس قانون مدنی ، مرد موظف به تأمین نیازهای همسر خود از قبیل مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج می باشد . بنابراین ، میزان نفقه زن عبارت است از نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن . میزان نفقه زن شاغل نیز همینگونه است و مرد موظف به تامین آن است . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مبلغ نفقه زن کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *