نفقه زن پس از طلاق

نفقه زوجه

نفقه زوجه پس از طلاق

از جمله مهمترین حقوقی که زن به موجب انعقاد عقد نکاح از آن برخوردار می شود ، حق نفقه است . بر اساس شرع و قانون مدنی ، مرد مکلف شده است تا علاوه بر نفقه فرزندان خود ، نفقه زوجه را نیز به وی بپردازد .

سوالی که مطرح می شود ، آن است که تکلیف نفقه زن بعد از طلاق چیست؟ به عبارت دیگر، آیا زن بعد از طلاق از حق نفقه برخوردار است یا خیر؟ در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که برخلاف اینکه مرد ملزم به پرداخت نفقه فرزندان بعد از طلاق می باشد ، بعد از طلاق زن و مرد ، مرد دیگر الزامی به پرداخت نفقه به همسر سابق خود را نخواهد داشت .

به دلیل اینکه پرداخت نفقه به زن به دلیل سکونت مشترک زن و مرد ( تمکین زن از شوهر ) پرداخت می شده است و حال که زن و مرد از هم جدا شده اند ، مرد موظف به پرداخت نفقه به زن نیست . به همین دلیل است که حتی در صورتی هم که زن و مرد از هم طلاق نگرفته باشند ، اما زن از شوهر خود تمکین نکند ، مرد الزامی به پرداخت نفقه به زن ندارد .
اما نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد آن است که در صورتی که طلاق از نوع طلاق رجعی باشد ، زن می تواند تا پایان مدت عده طلاق در منزل همسرش سکونت نماید و مرد هم موظف است که نفقه این مدت را به وی بپردازد تا مدت عده به پایان برسد ( مشروط به اینکه طلاق به علت نشوز زن نبوده باشد )؛ اما در مواردی که طلاق از نوع طلاق بائن است ، زن حق نفقه در دوران عده نخواهد داشت .

برای دریافت مشاوره در مورد نفقه بعد از طلاق زن می توانید با تلفن ۰۹۱۲۴۵۳۲۲۰۴ تماس بگیرید. کارشناسان موسسه حقوقی آرمان آماده اند تا با مشاوره  به سوالات شما عزیزان پیرامون نفقه بعد از طلاق زن پاسخ دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *